Fanerad med mahogny, valnöt med flera träslag, rektangulär skiva med fasade kanter av kalksten, samkomponerad front med tre lådor, avfasade hörn, längd 87, bredd 49, höjd 77 cm Nyckel finns.
Renoverad. Åldersrelaterat slitage. Nagg. Märken. Senare ben.