Fanerad med valnöt. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 95, djup 55, höjd 148 cm. Nyckel finns.
Nyckel endast till klaff. Slitage. Smärre fanerskador. Ett lås saknas. Torrsprickor. Repor. Delar saknas.