Målade. Löst stoppade sitsar. Sitthöjd ca 48, höjd ca 102 cm (vardera).
Renoverade och kompletterade. Smärre skador, lagningar och slitage, maskstungna och med förstärkningar.
Enligt uppgift härstammar stolarna från Lovisa, Finland.