TÄCKE, rya, 1930-40-tal, ca 247 x 180 cm.

Sk Rosryan. Mörkbrun botten med rader av stora stiliserade och polykroma rosor. Bred ljust huvudbård med stiliserade ornament.

Bruksskick. Fläckar. Smutsig. Renoverad med senare kanter. Skadade fransar.

Jmför ICOC XII : Stockholm 2011 / editor: Anette Granlund. - 2012. sid 78, 79.

Utropspris
1 500 SEK