ERIK HÖGLUND, ljuskrona, Boda och Boda smide eller Nybro Smide, 1960-/70-tal.
Smidesjärn och glas. Hängen med delvis dekor i relief av ansikten. Sex ljusarmar. Bärnstensfärgat klot nedtill. Tre förlängningskrokar. Höjd 37 cm, varje krok är 16 cm så total höjd kan bli ca 85 cm. Diameter 33 cm.
Obetydligt slitage.