SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

Målat. Tudelat. Uppsvängt krön. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 110, djup 50, höjd ca 220 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Senare beslag. Två lås saknas. ett senare lås. Två lådor saknas.

Utropspris
15 000 SEK