HÖRNSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Tudelat. Två dörrpar med bakomliggande skedhylla samt hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 100, djup 60, höjd 193 cm. Sidornas längd 67 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Senare beslag. Torrsprickor. Kompletterad med senare ben. Senare lås.

Utropspris
8 000 SEK