1040730

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 280 x 184 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Konditionsrapport

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, revor. Senare fransar, några saknas.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Christopher Stålhandske

Christopher Stålhandske
Biträdande specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk

christopher.stalhandske@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 10 000 SEK

    Slutpris

    8 800
    852 EUR
    1 004 USD

    Budhistorik (12 bud)
    4A10 aug 17:578800SEK
    310 aug 17:578600SEK
    4A 7 aug 17:308400SEK
    Acceptpris på 6 000 SEK uppnåddes