Målat. Uppsvängt krön. Överdel med glasade dörrar och bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar klaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 106, djup 54, höjd 199 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Smärre färgbortfall.