NILS STRINNING, Hyllsystem, "String", 2000-tal
Omonterad. Vitlackerade. Tre gavlar. Hyllplan, skrivskiva samt hurts för förvaring. Gavlarnas längd ca 200 cm
Smärre slitage. Märken.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.