JURGEN VON KONOW, olja på pannå, signerad.
"Högsommar". 54 x 65 cm.
Smärre ytslitage.
Jürgen von Konow var en svensk bildkonstnär född i Östersund. Han studerade vid Högre konstindustriella skolan, Konsthögskolan i Stockholm, på Maison Watteau i Paris samt på resor till Holland, Italien och Nordafrika. Von Konow var verksam som lärare på Konsthögskolan. Han är främst känd för sina landskap och gatuvyer i dov kolorit.