SOFFA, empire, 1800-talets första årtionden

Mahognyfanérad med förgyllda och svärtade detaljer. Som armlän svanar. Längd 183 cm.

Senare klädsel. Renoverad. Smärre fanérnagg. Smärre fläckar. Smärre slitage.

Proveniens

Proveniens Rosendals slott, Helsingborg. Slottsauktionen 2014.

Utropspris
20 000 SEK