VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Bronserat och förgyllt fodral med dekor av rosor, pärlstav och bandrosett. Ljus urtavla med arabiska siffror. 93 x 45 cm.

Bruksskick. Färgbortfall. Krackelyrer. Några avslag. Lagningar. Fläckar. Dekordel löst sittande. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK