Målad i grönt. Skuren dekor i kinesiserande stil. Hyllinredning. Bredd 97, djup 54, höjd 174 cm. Nyckel finns.
Slitage. Färgbortfall. Spegel saknas på dörrens insida. Listdelar saknas. Senare stång för galgar. Nyckel fast i lås. Lagning. Hyllplan saknas.