SERVISDELAR, 64 delar, porslin, "Blå blom", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Tolv tallrikar (1621), diameter 25,5 cm.
Tolv förrättstallrikar (1623), diameter 22 cm.
Två ovala fat (1688 / 1555), längd 24 och 31 cm.
Två lövformade fat (1597 / 1599), längd 19 och 23 cm.
En såsskål (1651), längd 23 cm.
16 kaffekoppar med fat (1549), höjd 7 cm.
16 assietter (1625), diameter 18 cm.
En kaffekanna med lock (1517), höjd
En gräddkanna (1538), höjd 10 cm.
En sockerskål (161), höjd 7 cm.

En extra kaffekopp medföljer.

Bruksslitage. En tallrik (1621) med nagg och sprickor. Skadat lock med ej kompletta delar till sockerskål (161).

Utropspris
5 000 SEK