Design
1042666

HERTHA BENGTSON, servisdelar, 34 st, porslin, "Blå eld", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Två mattallrikar, sopptallrik, tio tekoppar med fat, fem äggkoppar, fyra små skålar, tre serveringsskålar, fem droppformade skålfat, såskanna, kanna, tekanna och pepparströare.

Bruksskick. Missfärgningar. Krackelyrer. Fyra delar med nagg. Tre delar med sprickor. Tekannans pip med lagning.

Utropspris
3 000 SEK