Två mattallrikar, sopptallrik, tio tekoppar med fat, fem äggkoppar, fyra små skålar, tre serveringsskålar, fem droppformade skålfat, såskanna, kanna, tekanna och pepparströare.
Bruksskick. Missfärgningar. Krackelyrer. Fyra delar med nagg. Tre delar med sprickor. Tekannans pip med lagning.