HERTHA BENGTSON, kaffeservis, nio delar, porslin, "Kadett Röd", Rörstrand, formgiven 1954.
Bestående av en kaffekanna med lock (höjd ca 24 cm), en mjölkkanna (höjd 9 cm), en sockerskål med lock, sex koppar (höjd 6 cm) med fat.
Åldersrelaterat slitage. Nagg i ett av faten. Glasyrmistor.