Pval
Ovala, längd ca 5,5-9 cm, vikt ca 462 gram.
Petter Eneroth Stockholm 1804,
K Andersson, Stockholm 1920,
JE Åhlén, Sala 1849,
A Reutz, Göteborg, 1814,
PM Wallengren Ystad (otydliga stämplar, troligen omarbetad)
Ryssland kontrollstämplad 1868,
En med svenska importstämplar,
1 troligen Frankrike 1800-tal.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Fläckar. Repor.