Halvmåneformad med dörrpar samt låda upptill. Div. träfanér, metallbeslag och dragringar. Lös profilerad stenskiva. Nycklar. Längd 120, djup 53, höjd 92 cm.
Lagad. Nagg. Smärre fläckar. Smärre slitage.