I form av olika djur (åtta unika samt två par). Samtliga stämplade Gallia. Längd 8-11 cm. I originaletui märkt Orfévrerie Christofle Pavillon de Hanovre B.d des Italiens 33 Paris.
Slitage.
Formgivna i slutet av 1920-talet för matsalen i 1:a klass på Atlantångaren S.S. Normandie.