LÅDSPEGEL, gustaviansk, Niclas Falkengren (1750-1813), Jönköping, 1700-talets slut.

Bronserad. Skuren dekor, genombrutet krön. Kvicksilverfolierat glas. Signerad NF. Längd 31, bredd 25, höjd 52,5 cm.

Delvis senare bronsering (ramen), delvis framtagen äldre ytskickt. Slitage, senare lådknopp.

Utropspris
4 000 SEK