Fanerat med valnöt. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan av glas. Nedtill med utdragbar avlastningsskiva samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Brickmärkt. Bredd 96 cm. Djup 38 cm. Höjd 177 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Spik i bakstycke. Belysning ej funktionstestad.