Glaserat i mörkare och ljusa toner av brunt. Diameter 25 cm.
Bränningsspricka i fotringen. I övrigt obetydligt ytslitage.
Enligt uppgift inköpt på Nordiska Kompaniet (NK), Stockholm, på 60-talet.
Den japanske keramikern Hamada Shōji (1894-1978) som är en av världens mest kända keramiker. Han var verksam främst i Mashiko, Tochigi-provinsen, när han inte reste världen runt, gav föreläsningar och ställde ut sin inflytelserika keramik. I samlingarna på Östasiatiska museet i Stockholm finns fem keramikföremål av Hamada. Ett par av dem är inköpta på varuhuset NK på 1950-1960-talet som då sålde samtida japansk keramik, ett tecken på den globala betydelse som enskilda japanska keramiker som Hamada hade under denna tid. Källa: Världskulturmuseerna, Stockholm