Design
1043616

SHOJI HAMADA, tillskrivet, skålfat, Japan, 1960-tal, stengods.

Glaserat i mörkare och ljusa toner av brunt. Diameter 25 cm.

Bränningsspricka i fotringen. I övrigt obetydligt ytslitage.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Nordiska Kompaniet (NK), Stockholm, på 60-talet.

Den japanske keramikern Hamada Shōji (1894-1978) som är en av världens mest kända keramiker. Han var verksam främst i Mashiko, Tochigi-provinsen, när han inte reste världen runt, gav föreläsningar och ställde ut sin inflytelserika keramik. I samlingarna på Östasiatiska museet i Stockholm finns fem keramikföremål av Hamada. Ett par av dem är inköpta på varuhuset NK på 1950-1960-talet som då sålde samtida japansk keramik, ett tecken på den globala betydelse som enskilda japanska keramiker som Hamada hade under denna tid. Källa: Världskulturmuseerna, Stockholm

Utropspris
6 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962