CHIFFONIER, Empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.

Fanerad med mahogny, invändigt delvis fanerad med björk samt ljusare träslag. Fällbar skrivskiva med bakomliggande låd- fackinredning. Överdel med lönnlåda. Underdelen med tre större lådor. Sidorna med kolonner. Beslag av förgylld mässing. Bredd 129, djup 68, höjd 141 cm. Nyckel finns.

Skador, slitage, lagningar. Fanerbortfall bortfall av beslag och dekorelement. Torksprickor. Lösa delar medföljer.

Utropspris
6 000 SEK