CHIFFONIER

Empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.

Fanerad med mahogny, invändigt delvis fanerad med björk samt ljusare träslag. Fällbar skrivskiva med bakomliggande låd- fackinredning. Överdel med lönnlåda. Underdelen med tre större lådor. Sidorna med kolonner. Beslag av förgylld mässing. Bredd 129, djup 68, höjd 141 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Skador, slitage, lagningar. Fanerbortfall bortfall av beslag och dekorelement. Torksprickor. Lösa delar medföljer.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - N8

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Rikard Klev

Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst

rikard.klev@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutas:
    CEST

    3 timmar

    Utropspris: 8 000 SEK

    5 100
    495 EUR
    585 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Ändra ditt maxbud
    Lägg ditt maxbud
    Ditt bud måste minst vara 5 300 SEK

    OKAvbryt

    Budhistorik (6 bud)
    522 maj 08:325100SEK
    217 maj 11:364900SEK
    417 maj 10:394200SEK