GOLVUR, 1700-tal

GOLVUR, 1700-tal

Målat fodral. Invändigt daterad 1727. Urtavla med romerska siffror. Pendel och lod finns. Bredd 56. Djup 33,5. Höjd 191 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken. Glas sprucket. Ej funktionstestad. Torrsprickor.

Utropspris
2 000 SEK