LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.

LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.

Burformad stomme av mässing. Behängd med prismor och nätverk av glasstavar. Sex ljusarmar. Stort avslutande glasklot. Höjd ca 93 cm. Diameter ca 45 cm.

Slitage. Repor. Delvis renoverad. Lagningar. Glasklot med lagning. Prismor och glas med skador och nagg. En prisma avslagen, lagad med tejp.

Utropspris
40 000 SEK