SALONGSBORD, nyrokoko, C. Er. Ericsson snickarmästare, Västerås, sent 1800-tal.
Konturerad skiva fanerad med valnöt. Svängda, kopplade ben med rikt skuren dekor av blommor. På trissor. Etikettmärkt. Längd 107, bredd 75, höjd 77 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar. Ställvis blekt. Torrsprickor.