Målade. Genombruten ryggbricka med spjälknippe. Lös stoppad sits klädd med textil. Sitthöjd 45. Bredd 46. Djup 42. Höjd 90 cm.
Senare målning. Senare klädsel. Renoverad. Torrsprickor. Slitage. Repor. Märken.