Design
1044101

Bengt Ruda

(Sverige, 1918-1999)
Bengt Ruda
(Sverige, 1918-1999)

BENGT RUDA, karmstol med FOTpall, "Triva"-serien, Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal.

Etikettmärkt. Stomme av målat trä. fast stoppad rygg och sits klädd med textil. Fåtöljens sitthöjd 37, bredd 67, djup 70, höjd 68 cm. Pallens höjd 40, längd 48, bredd 41 cm.

Slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK