SCHATULL PÅ BENSTÄLLNING, allmoge, 1700- respektive 1900-talets första hälft.

Furu. Järnbeslag. Längd 52 cm, bredd 39 cm, höjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage med skador och lagningar. Mindre torrsprickor och bristningar. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK