Grönlackerat och delvis bronserat. Kopplade ben samt skuren dekor. Pardörrar med bakomliggande fack och hylla, delvis svartlackerat. Beslag i mässing. Bredd 100 cm, djup ca 75 cm, höjd ca 153 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ställvis färgbortfall. Ca två lösa knoppar invändigt. Krackelyr invändigt.