POTTSKÅP, 1800-tal.

POTTSKÅP, 1800-tal.

Fanerat med björk. Skåpdel med svarvade kolonnetter och invändig hyllinredning. Lucka upptill. Längd 40 cm, bredd 43 cm, höjd 77 cm.

Bruksskick. Fläckar. Repor och märken. Sprickor. En kolonnett något lös. Spår av skadedjur. Defekt lås, något trög att öppna och stänga. Renoverad med senare delar.

Utropspris
1 500 SEK