Björk, tvådelat. överdel med två dörrar och vitrin, underdel med två dörrar och hyllor. Bredd 82, djup 34, höjd 197 cm. Nyckel finns.
Skador och slitage, stommen med sprickor. Nycklar ej fungerande.