Tudelat. Ek. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 115,5. Djup 52. Höjd 221 cm. Nyckel finns.
Nycklar saknas till underdel. Slitage. Torrsprickor. Fläckar. Fanerskador. Kompletterad med senare bakstycke och lås i underdel.