Ek. Skuren reliefdekor. Cisselerade smidesbeslag. Svarvad benställning. Längd 47, bredd 38, höjd 69 cm. Nyckel finns.
Slitage. Kompletterad med senare benställning. Renoverad. Torrsprickor. Repor. Märken. Senare lås.