Målad. Beslag av mässing. Tre lådor varav den övre låda med nedfällbar front och bakomliggande skrivinredning samt lådor. Bredd 106. Djup 49. Höjd 82 cm.
Slitage. Repor och märken. Senare målning och beslag. Torrsprickor. Kompletterad med senare ben. Lös list medföljer. Nyckel saknas.