Betsat lövträ, Klädd sits och ryggbricka. Svängd ryggbricka med balustrad. Skuren dekor. På hjultrissor. Sitthöjd ca 37 cm.
Bruksskick. Mindre skador. Lagningar. Senare klädsel.