Fanerad med björk. Snedklaff med intarsiadekor. Bakomliggande låd- och fackinredning fanerad med masurbjörk. Tre lådor. Bladhölstrade, kopplade ben. Bredd 91, djup 45, höjd 108 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Märken. Nyckel endast till klaff. Klaffens nyckelbricka skadad. Fanerskador.