FAT, sex stycken, kantonporslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.

Dekor i famille rosefärger, mot celadonbakgrund, med motiv av växtligheter samt fjärilar, diameter 19,3/26 cm.

Slitage, större fat med smärre ommålning på ett löv. Ett mindre fat med nagg. Ett mindre fat med kantspricka, ett mindre fat med spricka på kroppen.

Klubbat pris
1 200
106
111
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
23 jul 2018 13:42
1 200 SEK
22 jul 2018 21:11
1 000 SEK
22 jul 2018 15:11
650 SEK
22 jul 2018 14:58
500 SEK