Rakt fodral fanerat med valnöt och med rik intarsiadekor. Huv med glasad front flankerad av kolonnetter. Krön med skuren dekor. Urtavla med romerska siffror märkt "J Windmills London". Lod och pendel finns. Längd 51 cm, bredd 26 cm, höjd ca 220 cm.
Slitage. Skador, sprickor och ställvis slaget trä Lagningar. Restaurerat och kompletterat, bl a senare delar i urverket samt senare glas. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.