Målad pinnstol med svarvade, kopplade ben, tidigt 1900-tal. Böjträ av björk, 1900-talets mitt. Lackerat stålrör med galonklädd och stoppad sits samt snörad rygg, Brio, etikettmärkt. Sitthöjd 24-32 cm.
Slitage. Senare målning. Färgbortfall. Fanerskador. Fläckar.