PARTI SILVER, 5 delar, Sverige, 1900-talets mitt/tredje kvartal.

Skål av Martin Öhman, Halmstad, 1973, gräddkanna och sockerskål i rokokostil från Gewe, Malmö, 1949, två små fat från Gewe, Malmö, 1952 respektive GAB, Stockholm, 1954. Skålens diameter 13 cm, höjd 6 cm, sockerskålens samt gräddkannans höjd ca 6-9 cm, fatens längd 7-9,5 cm. Total vikt 562 g.

Bruksskick. Bucklor. Ägargravyr på skålens undersida.

Utropspris
1 500 SEK