Skål av Martin Öhman, Halmstad, 1973, gräddkanna och sockerskål i rokokostil från Gewe, Malmö, 1949, två små fat från Gewe, Malmö, 1952 respektive GAB, Stockholm, 1954. Skålens diameter 13 cm, höjd 6 cm, sockerskålens samt gräddkannans höjd ca 6-9 cm, fatens längd 7-9,5 cm. Total vikt 562 g.
Bruksskick. Bucklor. Ägargravyr på skålens undersida.