KAFFE- och TESERVIS, 55 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Kaffekanna (1517), tekanna (1788), kanna (8146), sockerskål med lock (1680), gräddkanna (1538), tolv kaffekoppar (1549, med fat 1870), tolv tekoppar med fat (1550), tolv assietter (1625), vas (8254), skål (8501), askfat (8255), tandpetshållare (1801), fyra små fat (2422) samt sex smörfat (1505).

Fingerborg i porslin från Bing & Gröndahl medföljer. Smärre slitage. Cirka tre delar med nagg. Cirka en del med spricka.

Utropspris
3 000 SEK