OSCAR REUTERSVÄRD, mapp med färglitografier, 5 st, signerade och numrerade.
Kompositioner. Oramade. Bladens mått 57 x 37 cm. Numrerade 91/250, 162/250, 191/250, 218/250 samt 124/250.
Obetydligt ytslitage.
Oscar Reutersvärd, föddes 1915 i Stockholm och dog 2002 i Lund. Bildkonstnär och skulptör, sedermera professor. Han var elev hos Otte Sköld, och Otto G Carlsund i Stockholm och i Paris studerade han för Fernand Léger. En lärotid om vilken han själv säger, ”Genom min skolning under Otto G Carlsund och Fernand Léger är jag en representant för de puristiska ideologierna. I mina kedjor och "omöjliga figurer" uppfylls purismens krav på klarhet, precision och principförankring. Men på ett bakvänt sätt.” 1953 blev Reutersvärd docent vid Stockholms universitet och 1964 professor i konsthistoria med konstteori vid Lunds universitet. Han är idag representerad på Moderna Muséet i Stockholm, Centre Pompidou i Paris, Musée des beaux-arts i Rouen och Nasjonalgalleriet i Oslo för att nämna några institutioner. Han själv räknade sig till ”pionjärerna inom "de omöjliga figurernas" laboratorievärld.” Och i sitt konstnärskap skapade han mycket riktigt bilder av geometriska figurer som gick emot trigonometrins och perspektivens grundlagar.