SKÅL SAMT SALTKAR, silver. Nordeuropa och troligen England. 1800-tal och 1900-tal.

Med blåa glasinsatser. Skålen med hänkel, stämplad 830 samt med svensk kontrollstämpel. Längd ca 14,5 och 7 cm. Total vikt ca 295 gram (exklusive glasinsatserna).

Slitage, silverdelarna med obetydliga lagningar, hänkeln något lös, en mutter saknas. Den minsta glasinsatsen med obetydlig nagg.

Utropspris
2 000 SEK