Med blåa glasinsatser. Skålen med hänkel, stämplad 830 samt med svensk kontrollstämpel. Längd ca 14,5 och 7 cm. Total vikt ca 295 gram (exklusive glasinsatserna).
Slitage, silverdelarna med obetydliga lagningar, hänkeln något lös, en mutter saknas. Den minsta glasinsatsen med obetydlig nagg.