GÖRAN BÄCK, MOCKAKOPPAR, 16 st, fajans, "Kanerva" (Ljung) för Arabia 1960-1970-tal.
5 koppar med fat, förgylld dekor.
11 koppar med fat utan dekor.
Koppens höjd 5 cm, mynningens diameter 6,5 cm. Fatets 12 cm.
Ett fat med sliten förgyllning. Ett helvitt fat med sprickor.
En kopp och två fat med krackelyr.