Ius municipale vicentinum.
Venetiis (ad instantiam Bartholomaei Contrini) 1567. Folio. [4] blad + blad 1-228, 233 (felnumrerade, i själva verket 229 blad & saknar endast sista, tomma, bladet).
Titelsidan tryck i rött och svart med träsnittsvinjett (kolorerad).
Stadslag 1567 för Vicenza i norra Italien.
Senare halvpergamentband, träsnittsinitialer lätt färglagda i krita, ett främre gammalt friblad med två diskreta tejplagningar, titelbladet med en tejplagning på baksidan i innermarginalen, inlagan lätt solkad och lagerfläckad, några bläckfläckar, en del gamla anteckningar och understrykningar.