JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 79 delar, silver, "Rosenholm", 1900-talets slut
11 bordsknivar med kort blad, 20 cm
1 bordskniv långt blad 19,5 cm
8 efterrättsknivar 16 cm
8 smörknivar 16 cm
12 bordsgafflar 18 cm
8 förrättgafflar 15 cm
2 assiettgaffel 12 cm
12 bordsskedar 18 cm
8 efterrättsskedar 15 cm
5 kaffeskedar 12 cm
2 mockasked 10,5 cm
1 Såssked17 cm
1 potatissked 21,5 cm
Vikt 1567 gram, exklusive knivar med stålblad
Anlupen. Smärre slitage.