Rak form med avfasade hörn. Fanerad med mahogny. Tre lådor. Stenskiva. Beslag och lister i mässingsfärgad metall. Bredd 69, djup 36,5, höjd 76,5 cm.
Bruksslitage. Repor. Fläckar. Senare bakstycke. Nyckel saknas.